TASARIM KONUŞMALARI – Sibel Kutlusoy

RAHATLATICI ATMOSFER YARATMAK

 

Evlerimizde çalıştığımız bu dönemde yeni bir ‘tasarım sohbetleri’ paylaşımına başlıyoruz.

Her gün kullandığımız objelerle nasıl rahatlatıcı bir atmosfer oluşturabiliriz?

 

Ev içinde rahat edeceğimiz bir atmosfer yaratarak, işlerimize odaklanmamızın kolaylaşacağına inanıyorum.

Evimizde her gün hangi objeleri kullanıyoruz?

Bu objelere nasıl anlamlar yüklüyoruz?

Çevremizdeki objeleri işlevleri dışında kullandığımızda neler hissediyoruz?

Kahve fincanının veya bir kasenin günlük ihtiyaçlarımızı karşılamasının yanında bize hissettirdiği duygularla günümüz nasıl değişiyor, veya bir cezve bize neler anımsatıyor?

Evlerimizde kaldığımız bu dönemde belirsiz bir geleceği düşünmek bizi strese sokacaktır. Oysa ki, anı yaşasak ve yaşadığımız o andan olabildiğince keyif alsak rahatlamaz mıyız?

Sevdiklerimizin sesini duymak ve günlük ev içi heyecanlarını yakınlarımızla paylaşmak mutluluk vermez mi?

Ben de arkadaşlarımla yaptığım keyifli sohbetleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Gıda Tasarımcısı ve Yemek fotoğrafçısı, sevgili Sibel Kutlusoy ile başlıyoruz.

 

 

ÖT_ Evlerimizde çalıştığımız bu günlerde, her gün kullandığın objelerle olan ilişkin nasıl?

 

SK_Uzun zamandır evden çalıştığım için benim hayatımda çok büyük bir değişiklik olmadı aslında. Sadece diğer aile bireyleri de bana eklendi, şu an üçümüz de evdeyiz. İlk günlerde biraz kaotik olmakla birlikte, şimdi bir düzen oturttuk sayılır.

 

Günlük rutinimde hep kullandığım ürünlerin başında Anatolia sürahi geliyor sanırım. Her sabah kalkar kalkmaz içtiğim bir bardak su ile başlıyor bizim ilişkimiz. Hemen sonrasında kahve makinasına da ondan su dolduruyorum. Gün içinde de elim en çok ona uzanıyor mutfaktayken.

Sabahları filtre kahve demlenir bizim evde. Kahvemi kupada içmeyi seviyorum, elimde gezdirmek kolay oluyor. Öğlene doğru yaptığım kahvaltı-öğle yemeği öğünü için ise bir set yaptım kendime. Çok sevdiğim amorf fincanların birini kahve diğerini ise yulaflı kahvaltım için kullanıyorum. Bu fincanların boyutunu,rastlantısal formunu çok seviyorum. Bazen sosluk, bazen de çerezlik olarak eşlik ediyorlar bize.

 

Farklı amaçlar için kullanabildiğim objeleri seviyorum. Bir de yenilerle aileden kalan objeleri eşleştirip birlikte kullanmayı.

 

 

ÖT_Rahatlatıcı bir atmosfer yaratmak için neler yapıyorsun?

 

SK_Benim için rahatlatıcı atmosferin anlamı biraz farklı sanırım. Günün sonunda dinlenirken rahatlamak değil de gün içinde yaptığım işleri rahatlıkla, kolaylıkla yapabilmek üzerine kurguladığım bir düzen var evde.

 

Eşya ve aksesuar kalabalığından hoşlanmıyorum. Fonksiyonel, iyi tasarlanmış ürünler almaya ve kullanmaya özen gösteriyorum. Bana göre iyi tasarlanmış bir ürün aynı zamanda zaten güzel de bir üründür.

 

Yaklaşık altı senedir ev işlerini kendim yapıyorum. Bu bağlamda kullandığım ürünlerin ergonomisi ve işlevselliği çok önemli, benim işimi kolaylaştırması gerekiyor ki günlük ev işlerini rahatça bitirip çalışmaya başlayayım.

 

Mutfakta çok zaman geçiriyorum. Yemek yapmanın dışında fotoğrafları da mutfakta çekiyorum. Kuzey doğuya bakan bir penceresi var, ışığı fotoğraf çekmeye çok uygun. Ancak her iki işi de burada yaptığım için mutfak kolay dağılabiliyor. Mutfağın düzenli olması dışında aydınlatması da benim için çok önemli, hem yemek yaparken hem de fotoğraf çekerken aydınlığı ve gölgeyi iyi ayarlamam gerekiyor. Fotoğraf çekerken ışığın rengi de önemli tabii.

 

Evin geri kalan bölümlerinde ise düzenli ve temiz tutması kolay, ferah ve aydınlık mekanlar oluşturmaya özen gösteriyorum. Sıkılıkla evde ayıklama yapıp kullanılmayan eşya ve objeleri ihtiyacı olanlara ulaştırmaya gayret ediyorum. Vazgeçemediklerimi ise depoya kaldırıyorum.