Tarihi Yarımada’da Bir Rota

Tarihi Yarımada´dan size bir rota daha önermek istiyoruz. Bu rota belki de bu haftanın molası!
2015 yılı Türkiye – Katar Kültür yılı ilan edildi. Yeni iş birliklerine kapı açacak fuar, sergi ve etkinlikler de arka arkaya sıralandı. Bazı fuarlar ertelense de Türkiye içindeki İnci: Denizdeki Mücevher sergisi, 10 Ocak tarihine dek, Türk-İslam Eserleri Müzesi’nde ziyarete açık.

Dünyanın dört bir yanından ve Katar’dan inciler, incili takılar tarihsel bilgileri ile birlikte sergileniyor. Sergileme alanının ışık ve renk dengesi ile oluşuveren romantizm bizi etkiledi. Sergileme birimleri ise içindekini daha değerli kılacak bir kimlikte tasarlanmış. İnciler, inci istiridyeleri, taçlar, broşlar ve kolyeler yer alıyor. Doğal Körfez incilerinden yapılan Cartier’in takıları da var; Elizabeth Taylor’ın inci küpeleri de… Farklı ülkelerin kraliyet taçları da ilginiz olmasa da inceleyeme değer.

Sergiden çıkar çıkmaz sağa dönüp tam karşıya yürüyüp Marmara Üniversitesi’nin kendi sergi salonunu keşfedebilir, bir Devrim Erbil veya bir Burhan Doğançay eserine selam verip yola devam edebilirsiniz. 

Öğleden sonranızı biraz gazete, dergi okuyup ruhu olan bir yerde geçireyim isterseniz; Çorlulu Ali Paşa Medresesi’ne doğru yola çıkabilirsiniz. Tarihi Yarımada’nın gizemli yerlerinden…

Biraz kendinize vakit ayırma, biraz dinlenmek için çayınızı kahvenizi söyleyip kitabınıza gömülebilirsiniz. Oradan çıkınca dönüş yolunuzu yürüyeyim derseniz, Nuriosmaniye Caddesi’ne doğru yönelip Cağaloğlu’ndan inmeyi seviyoruz biz. Tabiki karar sizin!

Bir cevap yazın