Riyad’da Engelli Kadınlara Seramik Öğretmenliği

Riyad’da 25 yıl önce, “The Heritage Center” adı ile kurulan ve bugünkü adı ile “Art of Heritage” adı ile faaliyetlerine devam eden vakıf, bir süredir Özlem Tuna ile etkileyici bir sosyal sorumluluk projesine devam ediyor. Beyinsel ve fiziksel engelli kadınları hayata bağlamak, iş öğretmek ve iş sahibi yapmak vizyonu ile hareket eden vakıf, burada üretilen ürünlerin satışından gelir sağlamaktadır.

Bugün, Arap geleneklerine uygun el işlemesi elbiseler ve hediyeliklerin üretimi ile tanınan vakıf bünyesinde bir de seramik atölyesi bulunmaktadır. Tasarımcı Özlem Tuna’nın vakıf ile süregelen tasarım çalışmaları devam ederken, bir süre önce bu seramik atölyesindeengelli kadınlara seramik öğretmenliği projesi devreye giriyor. Özlem Tuna seramik öğretmenliği ile birlikte, vakfa özel tasarım ve üretim danışmanlığı da yapıyor. Nasıl üretmeleri gerektiğini öğretiyor.

Özlem Tuna’nın engelliler ile seramik çalışmalarının aslında bir geçmişi var. Kendisi üniversite yıllarında, Türkiye’de de spastik çocuklara, 5 yıl boyunca gönüllü seramik öğretmenliği yapmış. Yıllar sonra “Art of Herritage” vakfı ile sadece onlara özel tasarım çalışmaları yaparken, yıllar önce deneyimlediği engellilerle seramik eğitimi rotasını bu yöne yani Suudi Arabistanlı engelli kadınlara seramik eğitimi, tasarım ve üretim danışmanlığı yapma yoluna çevirmiş.

Bir cevap yazın