Maddenin Halleri 2

Armaggan Gallery 22 Ocak -27 Mart 2014
#nuruosmaniye #tarihiyarımada #istanbul Armaggan Art and Design Gallery’de açılan ‘’Maddenin Halleri 2 ‘’ sergisine 50 ‘den fazla tasarımcı ve artist eser üretti.

Farklı disiplinlerden gelen tasarımcı ve sanatçıları bir arada düşünmek ve üretmek için oluşturulan serginin küratörlüğünü Şanel Şan yapıyor. Şanel Şan, serginin çıkış noktasının; “Bir tasarım ve
üretim markası olan Armaggan’ın bünyesindeki galeride sergilenen  eserler, tıpkı markanın özel tasarlanan ürünleri gibi, sanatçılar tarafından sergi için özel olarak üretildi” diyor.

Davetli olarak katıldığım sergiye Seramik sanatçısı Hülya Sözer ile ortak bir iş ürettik…

‘’Bu bir kahve falı değildir …’’ adlı eserin nasıl oluştuğundan bahsetmek istiyorum: Hülya Sözer ile sergi vesilesi ile tanıştım. Daha once işlerini hiç görmemiştim. Bu sergi için Şanel Şan bizi tanıştırdıktan sonra Hülya Sözer ile bir kaç buluşma yaptık. Tasarıma, sanata bakış açımızı ve şu günler de bizi nelerin etkilediğini paylaşmaya başladık.

Benim aklım fikrim yeme – içme kültürümüz ve kullandığımız objelerin bize hissetirdikleri deneyimler. Bazen de yediklerimizi ve içtiklerimizi tasarlıyorum.Bu günlerde; kahve kültürümüz, fincanlarımız, yanında içtiklerimizle uğraşıyorum. Kahve finacanları yapalım önerinini getirmiştim Hülya Sözer’e. Baktım onun da seramik eserlerinde kullandığı rölyefli figürler var. Neden bu figürleri türk kahve fincanları ile birleştirmeyelim dedik. Sonuçta bizim kültürümüzde kahve içtikten sonra fal bakmak gelenek olmuş. Buradan çıkışla Hülya Sözer fincanlar üzerinde arzu ettiği figürleri yerleştirdi. Sonuca baktığımda ilk aklıma gelen isim ‘’ Bu bir kahve fallı değildir …’’ oldu.
Birlikte tasarlarken ve üretirken de eğlendik ve keyif aldık.

Özlem Tuna

Bir cevap yazın