Koşmak

KOŞMAK…

2015 yeni bir yıl; yeni hayaller, planlar, hedefler, koşulacak yeni şehirler…

Geride bıraktığımız 2014 yıl içinde yaptığım en güzel başlangıç ; KOŞMAK…

Koşmaya başlamak.

Nasıl mı koşmaya başladım?

Japon yazar Murakami romanlarını hep severek okumuşumdur. 2014’ün ilk çeyreğinde kitapçıları dolaşırken Murakami’nin bir kitabı gözüme ilişti, ‘’Koşamasaydım Yazamazdım’’. İçini fazla incelemeden aldım ve okumaya başladım. Riyad çalışma günleri başlamıştı. Baktım, saray içinde hurma bahçesi koşuya çok uygun. Bir  sabah kalktım ve başladım koşmaya. Tabiİ ki öyle  kolay bir şey olmadığını fark ettim. Düzenli yapmam gerekiyordu. Plan, giyim, ayakkabı, telefon  uygulama ve müzik derken baktım  5km kesintisiz koşmaya başlamışım. Riyad – İstanbul temposu içinde bana keyifli bir nefes alma  oldu bu koşular. Daha sonra İstanbul’da farklı koşu parkurları bulmaya başladım kendime. Seyahat  ettiğim şehirlerde de ihmal etmedim ve çıktım koştum. Yeni bir şehir ise, çok daha keyifli hale gelmeye başladı koşular. Şehri  keşfetmek ve izlemek için ideal bir  başlangıç olduğunu da farkettim. Hatta severek yaşadığım şehir İstanbul’un  farklı yüzlerini keşfe başladım sabah koşularım ile. Sabahın ilk saatleri, sokaklar henüz dolmadan şehrin içinde koşuya başlamak, gideceğim yöne o anda karar vermek, günün karmaşası başlamadan önce kendime zaman ayırabilmek özgür olduğumu

 hissettiriyor. Hayal kurabilir, sadece müzik dinleyerek koştuğum sokakları izleyebilir, günü planlayabilir, yeni hedefler koyabilir  ya da kafamda olan bir probleme  çözüm bulmaya çalışabilirim.

Koşu sonrasında güne enerjik ve pozitif başlamak ise tam olarak bir ayrıcalık.

Geçen yıl  ilk defa İstanbul Avrasya  Maraton yarışında 15K koştum. Muthiş bir deneyimdi Asya kıtasından Avrupa’ya geçmek ve köprüde koşmak. 15K koşusunu 1 saat 20dk’ da bitirdim.

2014 yılında 4 şehirde koştum: Riyad, İstanbul, Delhi ve Dubai.

Bugünlerde ise 1 mart 2015 de yapılacak olan RunAnatolia-Antalya Yarı Maratonu’ na hazırlanıyorum.

 

Koşmak keyif…

Koşmak fiziksel ve ruhsal dengelenme…

Koşmak özgürlük…

Koşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın