Kahvenin Yanına En Çok O Yakışır: Lokum

Evet, biliyoruz ki kahve ve lokumun yıllardır süre gelen bir arkadaşlıkları var. Kahve içerken ağzımızı tatlandıran, geleneksel bir tatlımız olan lokumun tarihi pek eskilere dayanıyor. Neredeyse 250 yıla, hatta belki daha da eski…

Her kahvemizin yanında ikram ettiğimiz lokumun geçmişini biraz araştırdık. Bazı kaynaklara göre I. Abdülhamit, Ali Muhiddin Hacı Bekir’in yaptığı sert şekerlemelerden, yani akide şekerlerinden sıkılır. Bunun üzerine yumuşak bir şekerleme bulunması için bir yarışma yapar. Tabi, bu yarışmada da padişaha sunduğu lokum ile Ali Muhiddin Hacı Bekir birinci olur. 19.yy’da bir İngiliz gezgininin Ali Muhiddin’in lokumlarını Avrupa’ya götürmesiyle ünü yayılır.

Tarihi bu kadar eskilere dayanan lokumu siz de İstanbul’un her yerinde, özellikle tarihi bölgelerinde envai çeşitte bulabilirsiniz. Sade, fındıklı, cevizli, Antep fıstıklı, kaymaklı, limonlu, çilekli, gül yapraklı ve daha birçok çeşitte lokumun vitrinlerdeki rengârenk duruşları ise görsel bir şölendir adeta. Özel günlerin vazgeçilmezi olan bu küçük tatlı, Türk kahvesinin yanında da ağzımızda ayrı bir tat bırakır.
Biz de tasarımlarımızda bu geleneksel lezzetimizi unutmuyor, bazen fincanlarımızın yanına konulması için küçük, bazen de içerisinde hediye etmek isteyenler için daha büyük boylarda lokumluklar tasarlıyoruz.

İsterseniz, lokumluk çeşitlerimize linkten bakabilirsiniz. Ancak bizim önerimiz, Sirkeci’deki Showroom’a gelip kahvenizi yudumlayarak tasarımlarımızı incelemeniz.
Alacağınız lokumluklar servislerinize farklı bir hava katacağı gibi, sevdikleriniz için de anlamlı ve değerli bir hediye seçeneği olacaktır.

Keyifle kullanmanız dileğiyle…

Bir cevap yazın