Hanlar Bölgesinde Bir Sığınak: Büyük Valide Han

İstanbul hakkında bir kitap okudum (İstanbul Nereye? Küresel Kent, Kültür Avrupa / Deniz Göktürk, Levent Soysal ve İpek Türeli)
İstanbul manzarasının güzel bir fotoğrafı ve kubbe duvar graffiti olan kapak resmini takip ettim. Bu fotoğrafın ardından Büyük Valide Han’ın farkına vardım.

Büyük Yeni Han’da çalışıyordum ve görünüşe göre Çakmakçılar Yokuşu’yla yüzleşti. Aynı Valle Han da aynı şekilde karşı karşıya kalan komşu han oldu … Çalıştığım zanaatkârlardan biri “beni almaya izin ver” dedi orada korkarsın “diye belirtti. Han girişinde ışık yoktu ve ilk geçişimde beni biraz korkuttum … Ama bu hissi, kapıcıyı çatıya açacak kadar buldum ve orada kal … İşte büyülendim, sonradan Tarihi Yarımada’nın en güzel doğal mekânı oldu benim için … Gizlice yerim oldu, ya hissettiğimde ya da düşüncelerimi toplamıştım, oraya çok gitti , arkadaşlarım ve misafirlerimi oraya götürdü. İstanbul’u böyle bir noktadan izlemek, denizi, bulutları ve martıları sarmak harika geliyor …

Mahalle işyerim, ruhumu besleyen ve beni verimli kılan özel bir yer. Büyük Valide Han 16. yüzyılda Kösem Sultan tarafından yaptırılmıştır. Artık eski kervansarayda çok sayıda mağaza / dükkan var. Gece lambası üreticileri hayatta kalmak için mücadele veren eski hanedanına yerleşmeye başlamışlar. Han’ın bazı kısımları 1900’lü yılların başında çöktü, ancak bazı orijinal kapılar / kapılar var. Bu pis görünümün tersine, tarihsel değeri olağanüstü. Belgeseller ve filmler için bir yer olmuştur ve James Bond filmi Skyfall’ın bazı kısımları burada film yapmıştır.

Bazı noktada Valide Han, İran tüccarlarının bulunduğu bir yerdi ve avluda bir İranlılar Mescidi (Pers Mescidi) var. Büyük Valide Han’ın çağlar boyunca sahip olduğu başlıca ticaret fonksiyonlarından biri baskı yapmaktır. İstanbul’un ilk korsan kitapları bu haberciler tarafından basıldı. İstanbul’un ticari hayatındaki konumu ve bu şehrin İran kültürüne katkısı olan Valide Han daha fazla bakım ve saygıya sahip olmayı hak ediyor.

Bir cevap yazın