Haliç Lalesi ve Hanlar Bölgesinden Vilyan Usta

Özlem Tuna´nın “Zevk – Bahş” koleksiyonunda bulunan el dövüsü pirinç kase ve kaseye monte edilmiş el desenli 1 adet çini toptan üretilen kasenin adıdır “Haliç Lalesi” 
.

Kapalıçarşı Hanları ´nın geleneksel el dövüsü bakırının kullanıldığı bu kaseler gerçek bir el emeği ürünü… Vilyan ustanın elinin emeği…

Vilyan Toparlak – Bakır ve Gümüş Ustası

Vilyan usta, hanlar bölgesinde süregelen el işçiliğinin ustalarından biri, bakır ve gümüş ustası.
Mardin Midyat’tan 9 yaşında gelmiş İstanbul’a… Dedenin yanında çırak olarak başladığı han’da şimdi usta olarak devam ediyor. O günden beri gümüş işliyor, bakır dövüyor. Hala çekiç kullanıyor, bu işin özü dövü ve kakmacılık diyor, eski çağlarda nasılsa hala öyle yapıyor…

Farsça da zevk veren, eğlendiren, neşelendiren anlamına gelen “zevk-bahş” aynı zamanda Osmanlı döneminde meşhur bir lale cinsine adını vermiştir.
Tasarımcı Özlem Tuna, koleksiyonunu anlatırken “Her zaman kullandığımız objeleri tekrar tasarlarken, geleneksel bakır el-dövü tekniklerini uygulayarak ürettiğimiz (İstanbul – Kapalıçarşı ve Hanlar bölgesinde) kaseler, şamdanlar, hamamtasları, el yapımı çini, seramik ve porselenler (Kütahya ve İstanbul da farklı atölyelerde) ile bir araya getirdiğim objeler yaptım, ZEVK ile kullanılsın ve ruhumuzu neşelendirsin ve renklendirsin istiyorum…” açıklamasını yapıyor.

“Haliç Lalesi” nin de içinde yer aldığı Zevk-Bahş koleksiyonuna ait bir diğer ürün “lalegun şekerlik”, Dünyanın en önemli modern sanat müzeleri arasında olan Museum of Modern Art (MoMA) da sergilenmiş ve MoMA Design Store noktalarında ve momastore.org daa satışa sunulmuştur.

Bir cevap yazın