Geçtiğimiz Ay Meksika’dan Monterrey Tech (Tech de Monterrey) Öğrencileri Misafirimiz Oldu

Geçtiğimiz ay Meksika’dan Monterrey Tech (Tech de Monterrey) öğrencileri misafirimiz oldu. Hem bizim için hem onlar için farklı ve keyifli bir deneyim olan Kapalıçarşı ve Han’lar bölgesi gezimizden kısaca bahsetmek istedik.

İstanbul’a Işık Üniversitesi ile yürütülen sürdürülebilirlik temalı bir proje için gelen öğrenciler, bölgedeki geleneksel üretimin sürdürülebilirliğini görmek ve yerinde incelemek için, bu bölgedeki çalışmaları ile bilinen ve geleneksel üretimin sürdürülebilirliğine öncülük eden Özlem Tuna ile keyifli bir gün geçirdiler.

Bugün dünyadaki büyük metropollere baktığımızda küçük ölçekli üretimin artık yapılmadığını görüyoruz. Küçük üretimin gelenekselleşmiş mekân ve ilişkilerinden koparıldığını, hatta bazı şehirlerde bu üretim biçiminin yok olduğunu gözlemliyoruz. İstanbul’da ise tarihi yarımada’da; kapalıçarşı ve hanlar bölgesi küçük üretim konusunda benzersiz bir yapıya sahiptir. Yüzyıllardır, metal ve mücevher ustaları bu bölgede çalışmaya ve üretmeye devam etmektedir. Tarihi yarımada’daki kapalıçarşı ve hanlar bölgesi’nde var olan üretim geleneği bizans ve osmanlı imparatorluklarından kalan bir miras olarak bugün halen varlığını sürdürüyor.

Çemberlitaş’taki buluşmanın ardından ilk olarak Yağcı Han’da bir esnaf lokantasında öğle yemeği yenildi, kapalı çarşıda bir gezi yapıyorsanız elbette o bölgede ki esnaf lokantalarında yemek yemelisiniz.
Yağcı Han ardından Zincirli Han, Çukur Han’da Metin Usta ziyareti, Büyük Yeni Han, Büyük Valide Han gezildi, hanlar içinde geleneksel üretim geleneğini devam ettiren ustalar ile tanışıldı, bakır dövüsünden gümüş işlemesine ince el işçiliğinin nasıl yapıldığı, günümüze nasıl geldiği bizzat ustalarından dinlendi, görüldü.

Oldukça meraklı olan bu gençler ile girilen mekanlardan ve ustaların yanından ayrılmak kolay olmadı doğrusu…

Büyük Valide Han’ın çatısı geziye damgasını vuran en büyüleyici an oldu, arkada masmavi bulutlar, haliç çevreli bir İstanbul manzarasında çekilen fotoğraflar, etkisi kolay geçmeyecek bir İstanbul hatırası olacak…

Bir cevap yazın