El İşçiliğinde Kapalı Çarşı Bir Üniversitedir

El işçiliğinde kapalı çarşı bir üniversitedir.

Metin Usta’nın 80 yıllık atölyesindeyiz. Bunun 35 yılı Metin ustaya diğeri onun ustasına ait. Gümüş, bakır ve bunun gibi ev aksesuarlarının işlendiği atölyede tamamen el işçiliği kullanılıyor.

Işık Üniversitesinin sürdürülebilirlik temalı proje çalışması için İstanbul´da bulunan ve yine proje kapsamında bir kapalıçarşı gezisi yapan Meksika “Monterrey Tech” (Tech de Monterrey) öğrencileri ile Çukur Han’da ziyaret ettiğimiz Bakır ve Gümüş dövü ustası Metin ustanın o küçücük atölyesine yaklaşık 25 kişi sığmayı başarmıştık.
Ustamızın hoş karşılaması ardından ilk sorusu “ne içerisiniz?” oldu. Hem çok kalabalıktık hem de o kadar vaktimiz yoktu, ısrarla bir şey istememize rağmen, “buraya geldiyseniz bir şey içmeden gidemezsiniz bizde adet budur” diyerek o muhteşem misafirperverliği ile yüzümüze apaçık bir tebessüm kondurmuştu bile…

Tezgahının başına geçen metin usta hem işine devam etti hem de bize ne yaptığını anlatmaya koyuldu…

Tasarımcıdan kağıt üstünde gelen tasarımı, dövü ve kakma teknikleri ile evinizde kullandığınız dekor malzemesi haline getiriyor.

Zift olarak tabir edilen, çam sakızı, reçine, katran karışımı ile hazırlanan bir macunun içine yerleştirilen ürün farklı dövü aletleri ile son halini alıyor.

Eğer o zift kullanılmadan dövü yapılırsa gümüş zarar görebilir. 
Özü ilaç sanayinde kullanıldığı için sağlığa hiçbir olumsuz etkisi yokmuş. Özünü satın alıyor, içine reçine, katran ve horasan katarak elde ettiği zifti önce ısıtarak sıvı hale getiriyor ve çalışacağı işi yerleştirdikten sonra başlıyor kakmaya… Metin usta kullandığı dövü aletlerini (pens) de kendisi yapıyor.

Kokusu rahatsız edebilir ancak sağlıya faydalı diyor metin usta, bunu da 35 yıldır hiç hasta olmadığını söyleyerek ispatlıyor kendi deyimiyle…
Metin usta, Özlem Tuna’nın  Zevk-Bahş koleksiyonuna ait Dün, Bugün, Yarın isimli tasarımını üretiyor. 3 farklı ebatta tasarlanan bu kaselerde el dövüsü bakır tekniği kullanılmıştır.

Dün, Bugün, Yarın isimli tasarımı incelemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın