Cidde ve Riyad 2014

Cidde ve Riyad
Suudi Arabistan Krallığı

Şubat başında, toplantı ve eğitim için gittiğim  Suudi Arabistan’da bu sefer şanslıydım.

Cidde’de ilk defa düzenlenen bir sanat etkinliğini izleme fırsatım oldu. 3-6  Şubat arası “21,39” Cidde Sanat  Festivali, her günü çok dolu geçti. Şehrin hali hazırdaki galerileri  dışında farklı alanlara taşmış sergi  ve etkinliklere katıldım.  Özellikle  çok kullanılmayan  alışveriş merkezlerindeki bazı mekanları sergi alanlarına dönüştürmüşlerdi.Festivali düzenleyen Al Mansouria Vakfı ve  şehrin önde gelen diğer ailelerinin de desteği ile sergiler ve akşam yemekleri düzenlemişler. Bu sayede, sanatla ilgilenen bir çok kişiyi bir araya getiren etkinlikler oluşmuştu.

Ayrıca, Cidde şimdiye kadar gördüğüm şehirler arasında caddelerinde en çok heykeller olan şehir. Şehrin her tarafına yayılmış devasa heykeller, şaşırtıyor insanı. Şehir adeta devasa bir açık hava müzesine dönüşmüş. 1970´ li yıllarda belediye başkanlığı yapmış olan Mohammed Said Farsi’nin çok büyük emeği olduğunu her seferinde dile getiriyorlar.
Bir de açık hava heykel müzesi var, El Hamra: içinde Miro’dan ve Henri More’dan heykellerin de olduğu, müthiş etkileyici bir müze.

“21,39” Sanat  Festivali’ni hazırlayan Al Mansouria Vakfı bizi harika ağırladı. Sergilerin ve açılışların  dışında, Eski Cidde’yi sokak sokak gezdiğimiz harika bir tur da hazırlamışlardı. 
Al Mansouria Vakfı´nın muhteşem misafirperverliğine ve eli değen herkese çok teşekkürler.

Riyad

Riyad’a ikinci kez gidişimdi. İlk gittiğimde çok kısa kalmış ve şehri görme fırsatım olmamıştı.

Art of Heritage Vakfı ile yaptığım çalışmalar kapsamında  özürlü  kadınlara 1 haftalık seramik çalışması (workshop) düzenledim. Üniversite yıllarında Sabancı’nın özürlüler okulunda  5 yıl boyunca gönüllü olarak seramik öğretmenliği yapmıştım. Vakıf bunu öğrendiğinde, hemen kendi atölyelerinde  de bir workshop düzenlemek için kolları sıvadık. İlginç ve keyifli bir hafta geçirdim Suudi öğrencilerimle. Hepsi birbirinden heyecanlı ve öğrenmeye, üretmeye açık insanlardı. Daha öncede gönüllü olarak yaptığım bu iş sayesinde hep düşünmüşümdür, kim kime ne öğretiyor diye ? Geçen hafta da aynı hisler ile çalışmamı tamamladım.

Aynı hafta Riyad’da ilk kez düzenlenen, Riyadh Design Week’e de katılma fırsatım oldu. Her akşam düzenlenen tasarım, sanat, kültür konuşmaları ve tartışmaları hayli ilginçti.

Yine şehrin galerilerine ve mağazalarına dağılmış  sergiler ve akşam yemekleri bir çok insanı bir araya getirmişti. Tasarım ve sanat sektöründe iş yapan, Suudi  Arabistan ve yurt dışında çalışmalarını sürdürenler bir aradaydı.

Fotograflar :
 https://www.facebook.com/ozlem.tuna.1610/media_set?set=a.10151996267282582.1073741845.700307581&type=1

Bir cevap yazın