#birfincankahve Samiye Özbaş Soysal

– Kahve ile aranız nasıl?

Kahve benim için sakinleştiren, bazen rahat bir nefes almamı, gün içinde daha pratik çözümler üretmemi sağlayan bir vazgeçilmez… Ancak tek başına tadı çıkmaz. Yanında mutlaka ya bir çifte kavrulmuş lokum olacak ya da bir dost sohbeti

– Hekimlik ve sigortacılık geçmişiniz var…

Geriye dönüp baktığımda, aslında meslek seçimi konusunda kriterim belliydi. Mutlaka toplum tarafından saygı duyulan bir mesleğim olmalıydı(gülüyor). Konuya gerçek yaşam ölçütleri dışında bir idealist bakış açısı ile yaklaşıyordum. İdeallerim arasında haftada bir gün ücretsiz hasta bakacağım diyordum. Ancak Tıp eğitimi alırken bu meslekte ilerlemek konusunda soru işaretlerim başlamıştı. Yıldızımız barışamadı ancak yine de çalıştım. Mezun olduktan sonra uzmanlık sınavını kazanamadım ve  Acil Hekimi olarak çalıştım. Sıklıkla karşılaştığım can kaybı durumlarından biri, 1999 depremi sonrasında yaşanan bir ölüm olayı ben de bir takım farkındalıklar uyandırdı. Bu kadar sıcak temasta olmak istemediğimi keşfedince; başka bir yol arayışına girdim. O dönemde Sigorta şirketleri bünyesinde hekim çalıştırmaya başlamıştı. 13 yıl bu sektörde çalıştım. Ancak Bu kez hastaların sağlık poliçeleri nedeniyle tüm taraflarla çekişmeli nitelikte iletişim halinde olmam gerekiyordu. Bu da oldukça yorucuydu.

–  Kendi haritanıza dönüp baktığınızda bu arayışlar görünüyor mü?

Kesinlikle var. Haritada sigorta ve para işleri aynı alandan bakılıyor. Ölüm ve ölüm ötesi konular da… Haritamda şifa potansiyeli var. Bunu beyaz önlük şifası olarak da yorumlayabilirsiniz, astrolojik analizler doğrultusunda bireylerde yarattığınız farkındalık olarak da… Astrolojiden kazandığınız para da sigortadan kazandığın da benzer bir yerde.

–  Ve astroloji… Ne oldu da bu yolculuk başladı?

İş hayatımın son 3-4 yılında, ‘‘mutsuzum ve istifa etmek istiyorum’’, diyordum. Sıfırdan başlamak yerine, en azından tanıdığım, bildiğim şirkette olayım diye istifamı erteliyordum. 10 yıldan uzun süre verilmiş bir emek vardı ortada. Alternatifiniz olmadan hareket etmek kolay olmuyor. İş hayatındaki mutsuzluğu mutlulukla kesiştirecek başka bir alan aramaya başladım. Gitmediğim kurs kalmamıştı o dönemde. Osmanlı mutfağından web tasarıma… İş hayatının olumsuzluklarına takılıp kalmaktansa, beni mutlu edecek alanı bulmak için işim en azından finansörüm olsun, diyordum. İnsan, hayatında en azından bir alanda huzuru bulmak istiyor. Diğer huzursuz yanları oraya taşımadığı sürece etkilenme riski azalıyor. Her gittiğim kurs sonrasında bir işe dönüşebilir mi diye de bakıyordum. Bu dönem kararsızlıklarla geçti. Boşluğa adım atıyorsan paranın sıfırlanmasını kabul edeceksin. Bu kararı almak kolay değil.

İş zekası olduğuna inandığım bir arkadaşım ile buluşmak istedim, iş fikrimi onunla paylaşıp ortaklık teklif ettim. Bayilikler alabileceğimizi öngören raporlarım ile anlattım da anlattım. O da dinledi dinledi, elinin tersiyle itti. ‘‘Bu mevsimde iş kurulmaz, ben astrolojiye başladım, gel birlikte gidelim’’, dedi. Hiçbir eğitimim ve detaylı bilgim olmayan bu alana sadece eğlencesine diye adım attım. İşte benim hayatım o andan itibaren ciddi bir değişime uğramaya başladı. Hayata, insanlara ve ilişkilere bakış açım değişti. Olaylara çözüm odaklı bakmaya başladım. İş ortamında daha mutlu olmaya başlamamıştım, sadece bu iş kolunun bana uymadığını anlamış oldum. Kendi alternatif iş kolumu böyle keşfetmiştim.

–  Haritamızda gördüğünüz şeyler bize ne anlatıyor?

Karşındaki ihtimalleri görüyorsun. Başına gelebilecekler karşısında olabilecekleri görüyorsun, neyi seçeceğin değil de neyi seçersen, neyin olabileceğini görüyorsun. Yani sana bir cevap vermiyor. Sana ihtimalleri sunuyor ve kendi tercihinle kaderini belirlemeni istiyor. Biz seçelim diye ihtimalleri karşımıza çıkarıyor.

– Bir haritada ne yorumlanıyor?

Doğum haritası, kişinin doğduğu anda ve doğduğu coğrafyada, gökyüzündeki gezegenlerin konumlarını gösteren sembollerden oluşur. Bu sembolleri okuma ve yoruma dönüştürme sanatıdır aslında Astroloji. Bunu yapabilmek için de yoğun ve kapsamlı bir eğitim almak yani yorumu yapabilecek bilgiye sahip olmak gerekir. Haritayı yorumlarken kişinin tüm yaşam alanlarını değerlendirme ve neler vaat edilerek bu hayata geldiğini görme şansımız olur.  Para ile olan ilişkisi, hangi meslekleri seçebileceği, mesleğini icra ederken nasıl bir yaklaşımını olacağı, eş ve evlilikler konusunda potansiyelinin ne olduğu, aile ilişkileri, hangi hastalıklara yatkınlık gösterebileceği ve genel vücut direnci, çocuk sahibi olma potansiyeli v.b. pek çok konuda değerlendirme yapma şansı vardır. Tabi bunların içinde en çok dikkatleri çeken şey, kişinin ruhsal yolculuğunda nasıl ilerleyebileceği ve neleri öğrenmek ve geliştirmenin yaşam amacına hizmet edeceği konusu…  Bir doğum haritasını yorumlamak kişinin hayatının daha akıcı ve amaçlı olmasını sağlıyor. Kişinin yaşadığı olaylara ve ilişkilere daha fazla soran gözlerle bakmasını ve her şeyin arkasında yatan anlamları görmesini kolaylaştırıyor.

– Türkiye’nin 2016 yılı için söyleyebileceklerinizi duymak isteriz.

Ülkemiz açısından yaşam amacına yönelik yol alma şansının olduğu bir yıldayız. Kasım itibariyle bu sürece girdik. Gökyüzü ay düğümleri ile ülkemiz haritasınınki ile aynı konumda. Halkımıza şunu söylüyor; mantığını kullan, çalış, verimli ol, üret diyor. Emek vermemiz gereken bir döneme girdik. Düzene girmemiz ve disipline olmamız gerekiyor. 

2016 burç yorumları ve daha fazlası için tıklayınız.

Bir cevap yazın