1999dan bu yana tarihi yarım adada tasarım ve üretim

1999’dan Bu Yana Tarihi Yarımada’da Tasarım ve Üretim

1999 yılında Tarihi Yarımada´da kuyumcular ile çalışmaya başladım.
15 yıldır bu bölgede çalışmaya devam ediyorum.
İlk 5 yıl Kapalıçarşı ve çevresindeki mücevher ve kuyum firmaları ile tasarımcı olarak çalıştım. Ya da şöyle demek daha doğru olur: Tasarım yapmak ve firmaların farklı bir bakış açısı  yakalamalarını sağlamak için uğraştım. Sektörün takip ettiği İtalyan Firmalarına ait ürünleri taklit etmek yerine, kendimize ait tasarımlar ve ürünler nasıl ortaya çıkarabiliriz diye sorgulamaya çalıştım.
Bakış açımı daralttıklarını farkedip, enerjimin tutmadığını ve yapacaklarımla uyuşmadığını gördüğümde, kendi firmamı kurmaya karar verdim.
Bundan 10 yıl once 2003 yılının mayıs ayında kendi tasarım ofis & atölyemi kurdum.
Tarihi Yarımada, Kapalıçarşı ve hanlarda 10 yıllık serüvende çok şey öğrendim. Keşfetmeye ve öğrenmeye devam ediyorum.

2003-2014 yılları arasında Tarihi Yarımada’da 4 adreste olduk. Sultanahmet, Divan yolunda başlayan yolculuk şimdi Sirkeci’de devam ediyor.

2003 yılında açılış davetiyemi sevgili Tan Oral yapmıştı. Design Zone tasarım mağazasında her zaman fikirleri ile bana destek olmuştur. Karikatürleri ile keyifli sergiler yaptık. Çok teşekkürler Tan Oral.

Tarihi Yarımada´da ilk tasarım dükkanı. 2007 -2011 arası, bir çok Türk tasarımcısının ürünlerini sergiledik. Kardeşim Olcay Tuna ile birlikte yürüttüğümüz mağaza çalışması, Özlem Tuna markasına da yurt içi ve yurt dışında çok kapılar açtı.

Design Zone isimli mağazamı kapattıktan sonra, 1 yıl boyunca Büyük Yeni Han’da çalıştım. Muhteşem bir yapı, iyi bakmamız ve sahip çıkmamız gereken zenginliklerimizden biri. Binanın kendisi kadar, içinde çalışan ve üreten ustalarımıza da birlikte sahip çıkalım ve koruyalım istiyorum.

Kapalıçarşı’da yapılan ‘’KÜF’’ sergi için hazırladığım yüzük.

Bölgede 10 yıl boyunca 10 koleksiyon oluşturdum. Her koleksiyon yeni bir öğrenmenin, keşfin yolculuğuydu benim için.

Tarihiyarımada´da tasarım ve üretim.
Üniversite eğitimimden sonra, 15 yıldır da  Kapalıçarşı okuluna devam ediyorum. Bu bölge dipsiz bir kuyu gibi, sürekli yeni bir usta, iş ve keşif var.
Tasarımcı olarak heyecanımı hep yukarıda tutmuş bir bölge burası.

2013 başında Sirkeci’de tren garının hemen karşısındaki Nemlizadehan’a taşındık.

Sirkeci Tren Garı, Topkapı Sarayı ve harika İstanbul ve boğaz manzarasının kıymetini bilerek, keyifle çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın