blog banner

Keşif+Şehir+Kültür+Deneyim+Tasarım+Hediye

‘’ Yeni bir proje başladı: Qatarairways ve Turizim bölümü için çok farklı bir basın tasarım hediyesini gerçekleştirmek için yola çıktık.Benim mentorluğumda Moda Tasarımcısı; Arzu Kaprol, Trend Uzmanı ve araştırmacı; Nurhan Keeler, Endüstriyel Tasarımcı; Sertaç Ersayın,  Fotograf  sanatçısı M.Serdar Şamlı  şehir ve kültürden aldığımız ilhamla kahve fincanları üzerine desen tasarımları oluşturduk.

İki gün Doha şehir merkezde bir gün de çölde bambaşka bir keşif yolculu yaptık.

Şehrin, kültürün bize hissettirdiği deneyim ile tasarımlarımızı oluşturduk.

Muhteşem ve hafızalarımızdan kolay kolay silinmeyecek bir maceraydı.

Fotografçı Serdar Şamlı süreci fotoğrafladı.

Tasarımlar çok yakın zamanda hayata geçmiş olacak.

Öncelikle Qatarairways- İstanbul ve Qatar Turizm- İstanbul’a çok teşekkür etmek istiyorum.

Takipte kalın lütfen ‘’

Özlem Tuna

‘’Katar’da zaman dikey, mekan ise yatay. İnsanın aklını başından alan bir yer.

Gündüzler gri ve puslu üstelik sarı sıcak, geceler ise eflatun kırmızı ve uzun.

Şahinlerin de gece görüşü yüksek ve pati izleri var yerlerde. Pati izini takip ederek hastaneyi bulduk. İçeride in cin insan ve şahin yok. Şahinler festivale gitmiş. Şahinler için ilaçların ve vitaminlerin satıldığı bir vending machine var köşede. Demek 24 saat acil durum ve bakım var. 7 bin, 40 bin ve 500 bin dolara şahin duyduk. 2500-3000 civarında Katarlı şahin yetiştiriyor. Zeus’un da keyfinin kahyası olarak getir götür işlerini yaptırdığı kartalı vardı. Küçük erkek çocuklarının şahinleri var. İsimleri nedir acaba? Kedi – köpek isimlerinden farklıdır herhalde. Soracak bir Katarlı yok etrafta. Qatar Airways’te şahinler de bir şahsiyet. Pasaportları var. Cam kenarı, koridor veya orta koltukta uçabiliyorlar. Şahinleri eğitmek için Hebara isimli kuşu yakalayıp kanatlarını çıkarıyorlar, tuz baharat sürüp kurumaya bırakıyorlar. Şahinler bunları av zannediyor ve avlamaya çalışıyor. Yarışmada hebara kuşunu en hızlı yakalayan şahin QAR100,000 kazanıyor.

Sadece şahin değil kafeste yetiştirmelik kuş çeşidi de çok çarşıda. Bu coğrafya kuşları sever. Kuşlar özgürlüktür. Kafeste olmalarına rağmen hala özgürdürler tıpkı insanları gibi.

Jean Nouvel’in Doha Corniche – High Rise Office Tower binasının da kafes gibi dış kabuğu var; dantele de benziyor. Bu binayı da yakından gördük ya gam yemeyiz.

Jean Nouvel’in çöl gülünden esinlenerek yaptığı Ulusal Müze de Aralık 2018’de bitti bitecek. Çöl gülünü andırmıyor; ta kendisi.

Çöle giderken “keşke kum fırtınası kopsa” diye tutturduk. Richard Serra’nın kum fırtınasına tutulduğu ve “East-West/West-East” levhalarını yerleştirdiği yere gittik. Levhaların kurulduğu yerde eskiden antiloplar toplanırmış. Biz de toplandık. Toplanır toplanmaz fırtına koptu. İklim değişikliğiyle bile açıklanamayacak garip bir şekilde yağmur yağdı sel oldu. Mabel sakızlarındaki Arap kızın, seli camdan izlemesine döndü hava. Kumlar otobana aktı.

Öbür uçtaki çölün başına vardık; turistik develerle karşılaştık. Arabalarla taklalar atıp en dik kum tepelerden birinin başına geldik. Kadife kumlardan aşağı kaydık. Göklerin ve yağmurun tanrısı Zeus bulutları bir araya getirdi. En sevdiği kızı Athena babasının şimşeklerini fırlattı.

Gece serinledi, çöl çadırlarına girmeyip dışarıda ayı ve yıldızları seyredaldık. Apollo her sabah, 4 atlı arabasıyla gökyüzünü başından sonuna dolaşıp güneşi doğururmuş. Hızını alamayıp 3 tur yapmış olmalı. Güneş doğdu, bir daha doğdu derken bir daha doğdu.

Biz Katar’ın izini taşıyan kahve fincanlarını tasarlamayı bitirmiştik. Gece, gündüz, şahinler, noktürnal yaşam, gizem, güvercin kuleleri, bir high bir low şeyler, uçuk pembeler ve maviler, flamingo karnı ve bacağı, çölün maviyle karışık halleri… kahve fincanlarına aktı.

‘İki Yabancı’ şarkısını söyleyerek havaalanının yolunu tuttuk:

Yazdan kalma bir günden

Ya da çölde cay filminden

Bir sahne var aklımda

Oyuncular sanki biziz

….

İki yabancı iki yabancı

Birlikte ama yalnız

İki yabancıyız

Hani o güneşin batışı

Bizi tanrıya inandırışı

Şu an o akşam aklımda

Ama çok zaman önceydi

Yaralarımız ağır değildi

Yine de bağışladım ben hep seni

Hem seni hem de kendimi

O kadar yoktun ki

Uçakta Q suit heyecanı yaşadık. Kapılarla oynadık bir açtık bir kapattık. “Your suite offers ambient mood lighting, fully lie-flat beds and generous storage space, creating a new standard in comfort.” Uykusuzduk, konfor hem uyku hem heyecan yarattı… ‘’

Ekim 2018 / Nurhan Keeler / Trend Explorer