TASARIM MUTFAĞI

DİSİPLİNLER ARASI . TASARIM MUTFAĞI

 

‘’Gıda Tasarımı konuşmalarımızdan bir kardeş proje doğdu. Dileğim bundan sonra başka tasarımcı – şef ikililerinin de oluşması ve yepyeni fikirlerin/ürünlerin ortaya çıkması. ‘’

SİBEL KUTLUSOY

 

 

‘’İlk buluşmayı Çukurcuma’da Özlem Tuna Atölye’de gerçekleştirdik.

İşin  tasarım tarafında; ‘’ Tasarım  nedir ve  nasıl aşamalardan geçerek ürün ortaya çıkıyor’’ kısmını  konuştuk. Tabiki ‘’ Tasarım nedir ? Konusunu her çalışmamızda masaya yatırmayı ve hangi adımları izleyerek ürün tasarımı yaptığımızın ayrıntılarını konuşmaya devam edeceğiz.

En basit tanımıyla; Tasarım tanımlanmış ve bir başkası tarafından sınırları belirlenmiş bir konuya çözüm bulmaktır, diyebilirim.

Roger Martin’in Tasarım tanımını da hatırmatmak istiyorum; ‘’ Tasarım; çevremizdeki problemlere kol gücü yerine yeni akılcı çözümler geliştirmektir. ‘’

 

Tasarım konuşmalarımızın dışında tabiki, benim ana malzemem Porselen. çamuruna dokunup, malzemeyi hissetmeyi ve şekillendirme  denemelerine başladık.İlk gözlemlediğim; Aylin mutfakta hamurla çalıştığı için porselen çamurana şekil vermekte hiç zorlanmadı. Hızlı ve düzgün çalışması gerçekten dikkat çekiciydi.

 

İkinci buluşmamızı Aylin Yazıcoğu’nun Nicole Restaurant’ta yaptık.

Sibel Kutlusoy önerisiyle, hamur- çamur şekil vermek derken, ilk çalışmamızda   Chef Aylin; CHOUX hamur’u yapmayı öğretti.  Öğretti kelimesi doğru mu ?

Emin değilim. Öğrenme bir kez yapmayı deneyimle  oluşan bir  eylem değil. Özellikle farklı pişirme tekniklerini kullanarak bir tatlı hamuru oluşturmak.

Choux hamuru hem ocak  hem de fırında pişerek  yemeğe hazır olan bir hamur.

Nicole mutfak dışında evde oturup tek başıma yapmayı denemem gerekiyor.

‘’

ÖZLEM TUNA

 

‘’Büyüdüğünde şef olmuş ancak çocukluğunda hamurdan heykel yapan ben, çocukluğunda çamurdan yemek yapan ve şimdi müthiş tasarımlarıyla tanıdığımız Özlem’le  karşılaşınca olanlar oldu. Bir süredir yaratıcılık konusunda aradığım düşünsel özgürleşmeyi yaşamaya başladım. Yeni bir mutfak, yeni teknikler, yeni malzemeler, yeniden acemi olmak, yeniden çırak olmak çok zevkli.

 

Bir de bunun diğer yönü var tabi; benim mutfağıma giren tasarımcının gözünden kendi işimi görmek, kullanılan her aleti, her jesti yeniden düşünmek. Beraber çalışmayı ‘’Bir tabak daha mı tasarlayacağız?’’ diye sorguladığım bir girişim çok farklı kapılar açmaya başladı önümde. Özgün bir tasarım yapmak elbet kolay değil ama asıl konunun özgün düşünmenin zorluğu olduğunu yeniden hatırladım. Muhteşem bir serüvenin başında gibi hissetmem de bundan sanırım.’’

AYLİN YAZICIOĞLU